RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
| Matapelajaran | : | Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan | ||||||
| Kelas | : | 6 Bestari | ||||||
| Bil. Murid | : | 40 orang | ||||||
| Masa | : | 9.00 pagi – 10.00 pagi | ||||||
| Tarikh | : | 25 April 2008 | ||||||
| Tema | : | Hidup Bersama di Sekolah Dan Masyarakat | ||||||
| Topik | | | Pemeliharaan Kebersihan dan Keceriaan Persekitaran | |||||
| Subtopik | | | b) Alam Sekitar Terjaga, Kehidupan Bahagia | |||||
| Hasil Pembelajaran | : | Pada akhir aktiviti ini, murid-murid dapat | ||||||
| | | 1. Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran | ||||||
| | | 2. Menjaga alam sekitar dengan bertanggungjawab | ||||||
| | | 3. Menghargai alam sekitar | ||||||
| Isi Kandungan | : | 1.Menerangkan kepentingan menjaga alam sekitar 2.Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran | ||||||
| Penerapan Nilai | : | 1. Bekerjasama | ||||||
| | | 2. Bertanggungjawab 3. Menghargai | ||||||
| Penyerapan Ilmu | : | 1. Kemahiran mendengar 2. Kemahiran membaca 3. Kemahiran bertutur | ||||||
| Unsur Patriotisme:- | | 1. Menyedari perlunya memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran | ||||||
| | | 2.Bersama bertanggungjawab dalam menjaga alam persekitaran | ||||||
| Pengetahuan Sedia Ada | : | 1.Murid-murid pernah melihat melalui televisyen atau membaca surat khabar tentang bahaya demam denggi yang disebabkan oleh nyamuk aedes. | ||||||
| Bahan Bantu Belajar | | | ||||||
| Bil | Sumber | Kuantiti | ||||||
| 01. 02. 03. 04. 05. 06 07 | Lap top & LCD Kertas Sebak Pen marker Gambar Slaid power point Plastisin Kad arahan bewarna Sampul surat | Satu 4 helai 4batang 1 kotak 4 keping 4 keping | ||||||
| | | | ||||||
| Kemahiran Generik | : | 1.Inkuiri penemuan 2.Kemahiran belajar 3.Kecerdasan pelbagai: verbal linguistik 4.Kajian masa depan | ||||||
| Pembelajaran Koperatif | : | Round table | ||||||
| Pendekatan Konstruktivisme | | | ||||||
| | | | ||||||
| | | | ||||||
| Prosedur Pelaksanaan P&P | Elemen pengurusan pembelajaran bestari / kemahiran generik | Catatan |
| Set Induksi ( 5 minit )
| KB: Menghubung kait, membandingbeza. mengklasifikasikan Kecerdasan pelbagai: Ruang / visual interpersonal Verbal linguistik Interpersonal KBF: menjana idea kemahiran belajar | Nilai murni: Menghargai alam sekitar BBB: LCD & Laptop |
| Langkah 1 ( 15 minit )
a) watak apa yang terdapat dalam video tersebut? (jawapan: abang, adik, ibu, ulat besar) b) Apa yang dibuat oleh watak dalam video itu? (jawapan: membuang sampah, tanam pokok, tidak memberi kerjasama) c) Sikap yang terdapat dalam video tersebut? (jawapan: tidak mahu bekerjasama, tidak menjaga kebersihan, tidak mendengar nasihat) 3. Guru merumuskan jawapan murid berdasarkan tayangan video kepada murid. | KP : Visual ruang linguistik Interpersonal Verbal linguistik KB: Memerhati,berfikir, menghubungkait, memperolehi maklumat, menyampaikan maklumat | Nilai: Menghargai BBB: LCD & laptop, bahan catatan |
| Langkah 2 ( 15 minit )
Kumpulan merah : Jenis-jenis pencemaran Kumpulan kuning : Kesan pencemaran Kumpulan hijau : Kepentingan menjaga Alam sekitar Kumpulan Oren : Cara menjaga alam sekitar
| KBF: Meneroka idea, merancang dan mengurus aktiviti pemikiran. Pembelajaran koperatif dan kolaboratif | Nilai: kerjasama BBB: Kad arahan bewarna Kertas sebak pen marker |
| Langkah 3 ( 20 minit )
| Pembelajaran koperatif dan kolaboratif KP: verbal linguistik | Nilai: kerjasama |
| Penutup ( 5 minit )
Tugasan lanjutan: Guru meminta murid menyediakan karangan aktiviti kebersihan dan keceriaan yang pernah disertai oleh mereka di tempat yang berikut: a) Rumah b) Sekolah c) Tempat ibadat | KBKK: Membuat kesimpulan | |
Disediakan oleh:
1. Noor Akmal bt Mohamad Razi
2. Mazni bt. Anuar
Sangat berguna juga sebagai rujukan guru....
BalasPadam